Неймовірна пухлина середостіння у собаки

Кіара – середньоазіатська вівчарка, що схожа на великого білого та дуже доброго ведмедя. Вона надійшла до госпіталю зі скаргами на погане самопочуття, яке триває близько місяця. Весь цей час власники намагалися допомогти собаці у клініці за місцем проживання – Кіару обстежили від кінчика носа до кінчика хвоста – провели КТ, ФГДС, УЗД, лабораторні дослідження.

Попередній діагноз лікарів звучав так: пневмонія, абсцес легені. Маючи на руках результати діагностики, власники консультувалися у різних клініках, і в Україні, і за кордоном, проте ніхто не наважувався взятися за лікування. Через якийсь час власники приїхали до госпіталю за допомогою. 

Під час огляду Кіари я відзначив низьку активність тварини, задишку, при пальпації був присутній больовий синдром. Власники розповіли, що з чотирьох місяців у собаки періодично пропадав апетит, він горбився, наче від болю. Результати дослідження показали невтішну картину – колапс легені, абсцедуюча пневмонія та підозра на діафрагмальну грижу – згідно з рентген-знімками, більшість печінки перебувала у грудній порожнині. Знімки КТ, які привезли власники, підтверджували попередній діагноз лікарів ветеринарного госпіталю. Тим не менш, у мене були деякі сумніви щодо діафрагмальної грижі – картина здавалася не однозначною, тому було вирішено провести діагностичну лапаротомію і далі вже вирішувати по ходу операції, спираючись на побачене.

Під час лапаротомії ми діафрагмальної грижі не виявили, печінка також була в порядку, але, ретельно оглянувши черевну порожнину, я зрозумів, що купол діафрагми буквально притиснутий до печінки якимось новоутворенням. Другий етап оперативного втручання – торакотомія – ситуацію прояснив.

Усю праву половину грудної порожнини займала величезна пухлина (близько 20 см завдовжки і 10 завширшки). Саме вона продавлювала діафрагму і через її тоненьку стіночку практично зливалася з печінкою на рентгенівських знімках. Пухлину середостіння таких неймовірних розмірів ми бачили вперше. Через свої розміри вона буквально розплющила каудальну частку лівої легені і стиснула стравохід, перетворивши його з “трубочки” на “пластинку”, через яку важко проходила їжа.

Пухлина середостіння

Після ретельного огляду пухлиноподібного утворення стало зрозуміло, що воно складається не з суцільної тканини, а заповнене рідиною і, щоб полегшити роботу з видалення, було вирішено цю рідину евакуювати. Гнійного вмісту набралося близько 1,5 літрів. Після чого близько двох годин ми звільняли середостіння від кісти, що дуже розрослася. У ході операції було виявлено ще одну кісту, на щастя, невелику – вона знаходилася між серцем та основною пухлиною. Обидва новоутворення відправили на гістологію. Після того, як грудну порожнину звільнили, ми перейшли до легені – пам’ятайте, частина її була буквально розчавлена величезною пухлиною. Наслідок такого ось “сусідства” – множинні гнійні осередки в каудальній частині легені. Говорячи простою мовою, частина органу буквально згнила і після видалення ураженої частини довелося провести лаваж грудної порожнини.

Залишки легені

Нарешті, після п’ятої години напруженої роботи, оперативне втручання було закінчено. Неймовірна пухлина середостіння у собаки – видалена.  Ми закрили черевну та грудну порожнини, поставили дренажі. Собака потроху повертався до нормального життя, наступного дня після операції повечеряв, ще за два дні вирушив дослідити стаціонарне відділення Фауна-сервіс цікавим носом. Через 11 днів Кіара вирушила додому і зараз майже оговталася від пережитого. Сподіваємося, що більше жодних сюрпризів з боку її організму не буде.

Терміни:

Діафрагмальна грижа у собаки – це усунення органів черевної порожнини в грудну через пошкодження діафрагми. Виникнення діафрагмальної грижі може бути зумовлене різними причинами – падіння з висоти, автотравма (коли удар припадає на бічну поверхню грудної клітини, що може призвести до розриву діафрагми), також трапляються вроджені діафрагмальні грижі.

Абцесуюча пневмонія у собак – це деструктивний запальний процес, який супроводжується формуванням багатьох гнійних вогнищ у легеневій тканині;

Колапс легені у собак – це повне або часткове спадання легені (або частки легені), що виникає внаслідок спадання альвеол.