Діафрагмальна грижа у собак та котів

Діафрагмальна грижа у собак та котів – це переміщення органів черевної порожнини в грудну через дефекти або слабкі зони діафрагми. Діафрагма – це досить тонка м’язово-сухожильна мембрана, що розділяє грудну та черевну ділянку.

Чому органи зміщуються з черевної грудної порожнини, а чи не навпаки? Це обумовлено тиском, який у черевній порожнині набагато вищий, тому і діафрагма “випирає” у бік грудної порожнини, і органи зміщуються туди ж при її пошкодженні.

Діафрагмальні грижі у домашніх тварин можуть бути травматичними та нетравматичними, тобто вродженими.

  • До вроджених діафрагмальних гриж належать помилкові дефекти діафрагми, справжні грижі слабких зон діафрагми, грижі стравохідного отвору діафрагми. Нетравматичні діафрагмальні грижі характеризуються наявністю грижових воріт, грижового мішка та грижового вмісту.
  • Травматичні діафрагмальні грижі виникають при закритих пошкодженнях діафрагми. Вони пов’язані з раптовим підвищенням внутрішньочеревного тиску (наприклад, тупа травма живота) і характеризуються відсутністю грижового мішка. Подібні грижі виникають внаслідок автоаварії, падіння з висоти, ударів ногами.

Симптоми діафрагмальної грижі у собак та котів

Час появи та ступінь вираженості симптомів діафрагмальних гриж залежить від того, які саме органи знаходяться у плевральній порожнині, від обсягу та ступеня наповненості переміщених порожнистих органів. Також, важливо наявність здавлювання і перегинів переміщених органів в області грижових воріт, ступеня колапсу легені та зміщення середостіння.

Тим не менш, незалежно від наведених факторів, при діафрагмальній грижі розвиваються легенево-серцеві (задишка, дихання з відкритим ротом, черевний тип дихання) та шлунково-кишкові розлади.

Проблеми з дихальною системою обумовлені зменшенням дихального об’єму легень – найчастіше на боці ураження легені здавлені, кількість повітроносних шляхів та кількість судин знижена.

Проблеми зі шлунком та кишківником обумовлені тим, що у більшій кількості клінічних випадків, у грудну порожнину переміщається тонкий кишківник (або його частина), приблизно у половині випадків – шлунок.

Діагностика діафрагмальних гриж у тварин

Основним методом діагностики діафрагмальних гриж у тварин є рентгенологічне дослідження. Також за потреби виконується УЗД органів черевної порожнини, іноді – КТ.

Рентгенологічне дослідження при цій патології виконується у кількох проекціях, іноді з контрастуванням. Найчастіше картина досить яскрава: відсутність чіткої лінії діафрагми, усунення органів черевної порожнини, здавлення та усунення органів грудної порожнини.

УЗД та КТ використовуються більше для підтвердження діагнозу, а також для того, щоб виключити можливість помилки, однак, у більшості випадків для досвідченого хірурга достатньо рентгенографії.

Лікування діафрагмальних гриж у собак та котів

Найчастіше лікування діафрагмальних гриж у тварин – оперативне. Винятком є грижа стравохідного отвору діафрагми – лікування цієї грижі на початкових етапах може бути консервативним. До хірургічного лікування вдаються у разі відсутності ефекту від медикаментозної допомоги.

Травматичні діафрагмальні грижі лікуються виключно оперативним шляхом, часом екстрено. Це пов’язано з тим, що органи, які не знаходяться на своєму місці, досить сильно страждають. Некроз тканин, ішемія, порушення кровотоку – ці та багато інших проблем можуть розвинутися у зв’язку з тривалим знаходженням органів черевної порожнини у грудній.

Оперативні втручання не прості, тривалість і складність кожної залежить від кількості органів, що перебувають у грудній порожнині, а також від їх стану. Операція полягає у вправленні всіх органів, які знаходяться в плевральній порожнині, в черевну порожнину та ушиванні дефекту діафрагми. У деяких випадках доводиться вдаватися до торакоабдомінального доступу, тобто розсікається і грудна клітка і черевна порожнина – органи можуть «прирости» до легень або до плеври з боку ребер. Для того, щоб їх не пошкодити або витягти з мінімальними пошкодженнями, необхідний ширший доступ.

Подібні операції вимагають дуже високої кваліфікації лікарів та наявності відповідної апаратури, обов’язковою умовою є наявність дихального апарату – якщо тварина під час втручання не знаходиться на штучній вентиляції легень, останні відразу спадають і тварина гине від задухи. Дане втручання не проводиться ендоскопічним способом, лише лапаротомія. Після втручання тварина перебуває на стаціонарному лікуванні близько тижня. Після трьох днів видаляються дренажі з грудної та черевної порожнин і ще кілька днів пацієнт перебуває під пильним наглядом ветеринарного лікаря.

Оперативне втручання щодо ущемленої діафрагмальної грижі

Оперативне лікування діафрагмальної грижі у собаки