Діагностика

Я думаю, що всі погодяться з тим, що невідому хворобу вилікувати неможливо. Лікувати пацієнта, ґрунтуючись лише на яскраво виражених клінічних симптомах – серйозна помилка, яка може призвести до смерті. Це, звичайно, найгірший варіант, але й найкращий далеко не самий райдужний – обравши неправильний підхід або упустивши якісь навіть незначні прояви патології, лікар може суттєво погіршити стан пацієнта.

Ще один важливий аспект – багато захворювань мають неспецифічні прояви (тобто однакова симптоматика може бути проявом різних захворювань) і навіть найдосвідченішому ветеринарному лікареві складно, а часом і неможливо диференціювати одне захворювання від іншого без ретельної діагностики.

Для встановлення точного діагнозу і, відповідно, призначення адекватного лікування, пацієнт повинен бути всебічно обстежений. У кожному конкретному випадку алгоритм обстеження може бути різним, часто діагностичні заходи можуть проводитись кілька разів за час лікування – ця так звана контрольна діагностика дозволяє стежити за перебігом лікування та коригувати його у разі потреби.

Знаючи про важливість діагностичних досліджень, ми подбали про те, щоб у ветеринарному госпіталі можна було пройти повний спектр обстежень на якісному обладнанні та у найкоротші терміни.

Лабораторна діагностика у ветеринарній клініці

Так як основною спеціалізацією госпіталю є хірургія, ми часто стикаємося з необхідністю проведення екстрених оперативних втручань, де, крім достовірності отриманих результатів, цінується швидкість їх отримання. З цієї причини ветеринарну лабораторію госпіталю повністю автоматизовано, сучасне обладнання дозволяє отримати достовірні результати аналізів у максимально короткі терміни.

У лабораторії проводяться дослідження крові, калу, сечі, зіскрібків зі шкіри:

 • біохімія крові та сечі;
 • клінічний аналіз крові, калу та сечі;
 • цитологія, гістологія;
 • дослідження цереброспінальної та синовіальної рідин;
 • гемоморфологія;
 • імунологія;
 • алергологія

Зверніть увагу, для проведення планових оперативних втручань, обов’язковими є такі аналізи: загальний аналіз крові з підрахунком кількості тромбоцитів та визначенням часу згортання, розгорнутий біохімічний аналіз крові, коагулограма, аналіз крові на дирофіляріоз.

Для отримання коректних результатів аналізів крові, тварина має бути натще (не годувати щонайменше 8 годин)

УЗД собак та котів

УЗД – найбільш безпечний метод візуальної діагностики, за допомогою якого проводять дослідження внутрішніх органів та систем у дрібних домашніх тварин. Для проведення якісного ультразвукового дослідження дуже важливими є два фактори: високий клас апаратури та професіоналізм лікаря.

Якщо говорити про перше, то в нашому розпорядженні сучасний апарат експерт-класу Sonoscape, що вигідно відрізняється своєю високою продуктивністю та багатофункціональністю.

За допомогою цього апарату ми проводимо достовірні дослідження у галузі урології, хірургії, кардіології, гінекології. Висока роздільна здатність обладнання дозволяє побачити найдрібніші конкременти в жовчному міхурі та сечовивідних шляхах, ураження паренхіми печінки, нирок, селезінки в початкових стадіях патологічного процесу, визначити наявність рідини в черевній порожнині при перитоніті та багато іншого.

Якщо говорити про професіоналізм лікаря, то вкажу лише один факт – понад 10 років я проводжу курси підвищення кваліфікації для ветеринарних лікарів, присвячені УЗ-діагностиці дрібних домашніх тварин. За ці роки близько 300 колег з різних країн під моїм керівництвом навчилися правильно проводити УЗ-дослідження домашніх тварин і чітко інтерпретувати зображення на екрані апарату. Лікарів-діагностів, які працюють в госпіталі, навчав я особисто, здогадайтесь, до кого з моїх учнів пред’являлися найвищі вимоги?

Рентгенологічні дослідження у котів та собак

Рентгенологічні дослідження у ветеринарній медицині – важлива складова як передопераційної діагностики, так і діагностики станів, що не потребують хірургічного втручання.

Стверджувати, що рентгенологічні дослідження потрібні лише для діагностики патологій опорно-рухового апарату у тварин, значить помилятися. Показання щодо рентгенологічного дослідження у тварин дуже різноманітні:

 • Запальні захворювання легень;
 • Сечокам’яна хвороба, порушення функції нирок;
 • Кишкова непрохідність та заворот шлунка;
 • Травматичні ушкодження внутрішніх органів;
 • Ушкодження опорно-рухового апарату: переломи, вивихи, ураження суглобів;
 • Підозра на присутність сторонніх тіл у шлунково-кишковому тракті;
 • Підозра на наявність вільної рідини у грудній та черевній порожнинах;
 • Хвороби серця у собак та котів;
 • Захворювання хребта та кістково-суглобового апарату вікового характеру (спондильози, артрози);

Складники, які безпосередньо впливають на якість отриманих знімків, а також їх розшифровку, незмінні: якісна апаратура та професіоналізм, тому в нашому розпорядженні – сучасний цифровий рентген апарат, що дозволяє отримати високу якість знімків, які піддаються необхідній обробці (контрастування, масштаб пр). Моя команда – висококваліфіковані фахівці, які досконало володіють технікою проведення дослідження та інтерпретації отриманих знімків.

Ендоскопічна діагностика у домашніх тварин

Ендоскопічна діагностика є найбільш сучасним та ефективним способом огляду внутрішніх органів домашніх тварин. Під час проведення дослідження, ендоскоп вводиться у досліджувані порожнини через природні шляхи (у шлунок – через рот і стравохід, у бронхи та легені – через горло, у сечовий міхур – через сечівник) або через невеликі (до 5 мм) розрізи. Зображення з відеокамери, яка оснащена ендоскопом, виводиться на монітори, де його уважно вивчає лікар.

На відміну від УЗД та рентген-досліджень, ендоскопічна діагностика у собак та котів проводиться під наркозом, а отже – пацієнт повинен здати всі необхідні аналізи, пройти кардіобстеження.

Тим не менш, це невелика плата за можливість заглянути всередину тварини та максимально детально оглянути досліджувані органи, вивчити стан слизової оболонки та стравоходу тварин та виявити захворювання на ранній стадії розвитку. Крім того, при необхідності ендоскопічна діагностика може плавно перейти в хірургічне втручання – ендоскопічне чи відкрите – залежить від ситуації.

Першою ендоскопічною маніпуляцією, проведеною в Україні, була гастроскопія. Її я проводив у 2009 році, коли далеко не всі лікарі гуманної медицини у столиці мали подібну можливість. З того часу минуло багато років і спектр ендоскопічних досліджень значно розширився:

 • Бронхоскопія – огляд бронхів;
 • Гастроскопія – огляд шлунка;
 • Гістероскопія – огляд порожнини матки;
 • Колоноскопія – огляд слизової оболонки товстої кишки;
 • Кольпоскопія – огляд входу в піхву та піхвових стінок;
 • Лапароскопія – огляд черевної порожнини;
 • Отоскопія – огляд зовнішнього слухового проходу та барабанної перетинки;
 • Ректороманоскопія – огляд прямої кишки та дистального відділу сигмовидної кишки;
 • Уретроскопія – огляд сечівника;
 • Цистоскопія – огляд сечового міхура;
 • Езофагогастродуоденоскопія – огляд стравоходу, порожнини шлунка та дванадцятипалої кишки;
 • Торакоскопія – огляд грудної порожнини;
 • Артроскопія – обстеження суглобів;
 • Риноскопія – обстеження порожнини носа.

У разі, якщо під час проведення дослідження ми виявляємо у порожнинах сторонні тіла, поліпи, виразки тощо, через ендоскоп та гнучкі фіброапарати вводяться спеціальні інструменти-маніпулятори, за допомогою яких проводиться видалення сторонніх тіл або патологічних утворень.

КТ та МРТ у ветеринарному госпіталі

КТ та МРТ – два діагностичні методи, що дозволяють отримати детальну інформацію про стан кісткових структур, а також органів та м’яких тканин наших пацієнтів. Існує поширена думка, що і КТ, і МРТ проводиться тільки при травмах хребта або патології головного мозку. Це не так. Обидві методики використовуються для діагностики найрізноманітніших захворювань: новоутворень внутрішніх органів, захворювань великих судин, патологій суглобів та зв’язок.

Найчастіше власники приходять на прийом, приносячи знімки КТ і не розуміють, чому лікарі наполягають на проведенні МРТ. Чи навпаки. Чому так? Це не забаганка лікаря, це необхідність, яка дозволяє отримати більш детальну та актуальну інформацію про стан пацієнта. КТ та МРТ – різні методи дослідження, один із яких призначений для діагностики патології кісткової структури, другий – для м’яких тканин та органів.

КТ, використовуючи рентгенівське проміння, краще «бачить» кісткові структури, метод ідеально підходить для діагностування кісткових ушкоджень та травм. Використання контрастної речовини дозволяє отримати якісне зображення судин, нирок та кишківника, визначити наявність та локалізацію новоутворень.

На МРТ кістки теж видно, але ще краще зображення м’яких тканин (хрящі, м’язи, зв’язки, мозок тощо). Для обстеження суглобів МРТ – один із найкращих методів, якому немає альтернативи. Дуже широко МРТ використовують у нейрохірургії та неврології (захворювання головного мозку, підозри на пухлини спинного та головного мозку тощо), травматології, урології, ендокринології, гінекології, хірургії жовчовивідних шляхів.

Навіщо проводити такі дорогі дослідження, коли можна обійтися УЗД та рентгеном? У деяких випадках і нема чого. Але в деяких, коли необхідно отримати точні дані, зрозуміти обсяг патології, оцінити можливі ризики під час операції та подальшої реабілітації – ці дослідження необхідні. Погодьтеся, плисти в каламутній воді краще в масці, ніж просто з широко розплющеними очима.