Хіатальна грижа у собаки

П’ятирічний Майк потрапив на прийом до госпіталя після лікування в іншій клініці з діагнозом “трахеомаляція“. До нас власники Майка звернулися для уточнення діагнозу та подальшого оперативного лікування собаки (проведення стентування трахеї), оскільки консервативне лікування результатів не давало.

Симптоматика нашого маленького пацієнта була неспецифічною (кашель, блювота після кожного прийому їжі, втрата ваги – все це могло бути викликано рядом різних патологій), тому було вирішено провести повне обстеження. Дослідження крові показали, що організм собаки більш-менш гаразд, а ось рентгендослідження були цікаві – колапс трахеї підтвердити згідно з знімками ми не могли. У пошуках проблеми та для остаточного розуміння ситуації ми провели ендоскопічне дослідження, результати якого повністю спростували попередній діагноз – колапсу трахеї не було.

А ось із стравоходом виявилося не все гаразд – під час ФГДС було виявлено атрофічний виразковий гастрит та поставлено діагноз – ковзна хіатальна грижа у собаки. Майк потребував операції. Оскільки жодних протипоказань до її проведення за результатами обстеження не було виявлено, з оперативним втручанням вирішили не затягувати, провели буквально відразу ж.

Під час втручання ми відновили цілісність хіатального отвору та виконали фундоплікацію (підшивання дна шлунка до діафрагми). Через день малюк уже з апетитом їв, проте якийсь час ще перебував у стаціонарному відділенні госпіталю.

Нижче – відеоролик, який відображає основні аспекти діагностики та лікування нашого пацієнта. Відеоролик підготовлений для лікарів у рамках навчальної програми. можливо, вам він також буде цікавим:

Терміни:

Хіатальна грижа у собаки – це грижа, яка утворюється внаслідок зниженого тиску у грудній клітці та підвищеного у черевній. Хіатальна грижа характеризується зсуненням шлунка або його частини з черевної порожнини в грудну через розширений стравохідний отвір діафрагми. Іноді через цей отвір зміщуються інші органи черевної порожнини.

Стентування трахеї у собак – це атравматичне хірургічне втручання, яке проводиться під контролем ендоскопу. Через ротову порожнину в трахею вводиться зонд стенту, що саморозширюється, який розміщується в зоні ризику (у місці спаду трахеї). Після повного розкриття, стент поступово пристосовується до розміру порожнини трахеї, «підтримуючи» її зсередини і не даючи спадатися.

Трахеомаляція у собак – це дегенерація еластичної та сполучної тканин трахеї. Патологія характеризується спадом просвіту трахеї на момент видиху.

Це захворювання може бути зумовлене первинним порушенням розвитку стінки трахеї (повні трахеальні кільця, дисплазія хрящів трахеї), або вторинним компресійним впливом (атрезія стравоходу, пухлини середостіння і т.п.)

Виразковий (ерозивний) гастрит у собак – це захворювання, у якому відбувається руйнація (ерозія) слизової оболонки шлунка.