Черепно-мозкова травма у собак і котів

Травми голови у домашніх тварин становлять приблизно 20% всіх пошкоджень і за ступенем частоти стоять на другому місці після травм кінцівок (60-65%). При цьому перелом черепа тварини отримують приблизно в 5% нещасних випадків, а важкі мозкові травми становлять лише 2% від нещасних випадків.

Це свідчить про те, що мозок у дрібних тварин добре захищений за допомогою кісток черепа та м’язів голови.

Отже, черепно-мозкова травма у собак і котів, які її причини? Будь-які: автотравма, падіння з висоти, необережна поведінка власників (н-р, удар дверима), бійки з іншими тваринами. Часто черепно-мозкова травма є компонентом політравми.

Класифікація черепно-мозкової травми у тварин

ЧМТ – захворювання, що розвивається внаслідок пошкодження головного мозку та його оболонок, судин, нервів, кісток та зовнішніх покривів:

  • Струс;
  • Забиття;
  • Здавлення головного мозку.

Черепно-мозкова травма може бути закритою або відкритою. Також, поділяють первинні та вторинні ушкодження головного мозку:

Первинні ушкодження мозку тварин – це ушкодження, які є прямим наслідком травми: переломи кісток черепа, розрив кровоносних судин чи паренхіми мозку.

До вторинних ушкоджень мозку відносяться ушкодження, які розвинулися як наслідок анатомічних (або фізіологічних) змін. Це може бути набряк головного мозку, гематома, ішемія. Як правило, ці зміни розвиваються протягом кількох годин після травмування.

Основна причина смерті при ЧМТ – підвищення внутрішньочерепного тиску.

Механізми підвищення внутрішньочерепного тиску:

  • Збільшення об’єму мозкової тканини внаслідок дифузного або локального набряку (сильне пошкодження тканин, гіперкапнія, гіпертермія)
  • Збільшення об’єму спинномозкової рідини, спричинене порушенням її відтоку та збільшенням об’єму крові, що циркулює в мозку (травма мозку, збільшення внутрішньогрудного або внутрішньочеревного тиску)
  • Утворення гематоми
  • Зменшення церебрального кровотоку, що призводить до тяжких ушкоджень клітин

Неврологічна симптоматика при черепно-мозковій травмі у собак та котів

Симптоми ЧМТ у тварин можуть виявлятися як відразу після отримання травми, так і через кілька днів. Клінічні прояви варіюються залежно від ступеня травми та її локалізації:

  • Зміни поведінки;
  • Пригнічений стан;
  • Порушення моторних функцій;
  • Офтальмологічні порушення;
  • Порушення дихальної системи;
  • Порушення рухових функцій – парез, параліч.

Клінічні прояви ЧМТ, набряку мозку у кошеня.

Діагностика при ЧМТ у тварин

При надходженні тварини з черепно-мозковою травмою проводиться негайна оцінка стану.

Критично важливо одразу визначити прохідність дихальних шляхів та стабільність життєво важливих параметрів, вивести пацієнта зі стану шоку та оглянути його на предмет значних порожнинних ушкоджень.

При первинному неврологічному дослідженні необхідно визначити рівень свідомості пацієнта, оцінити характер дихання, розмір та реакцію зіниць, рух очей, а також реакції опорно-рухової системи.

Тільки після стабілізації (або відносної стабілізації пацієнта) проводиться візуальна діагностика – рентгенологічні дослідження, УЗД. Для отримання детальної інформації про стан м’яких тканин голови, черепної коробки та, звичайно ж, головного мозку, проводиться МРТ.

МРТ є найбільш інформативним способом діагностики при ЧМТ, але для проведення цього дослідження необхідний наркоз, а отже – пацієнт має бути у стабільному стані. Далеко не завжди вдається провести МРТ у перші дні після травми.

Лікування черепно-мозкової травми у собак та котів

При лікуванні черепно-мозкової травми у тварин нині більша увага приділяється не дегідратації мозку, а забезпеченню доставки кисню до тканин мозку. Для цього потрібно забезпечити адекватний об’єм циркулюючої крові, системний артеріальний кров’яний тиск і адекватну оксигенацію тканин.

Якщо пацієнт перебуває у напівнесвідомому чи коматозному стані, важливо максимально збільшити надходження кисню і мінімізувати небезпеку надлишкового надходження рідини.

Основний принцип лікування ЧМТ у собак і котів: при травмах голови терапія має бути спрямована на запобігання тривалій та сильній ішемії мозку з метою зведення до мінімуму ймовірності утворення набряку.

Оксигенотерапія при ЧМТ у собаки

Оперативні втручання при черепно-мозкових травмах собак і котів показано при вдавлених переломах черепа, субдуральних гематомах або сильному підвищенні внутрішньочерепного тиску, а також у випадках, коли, незважаючи на проведення консервативного лікування, не настає поліпшення функції нервової системи.

ЧМТ, здавлення головного мозку, велика підшкірна та екстрадуральна гематома. Оперативне лікування: