Пухлини легень у собак і котів

Пухлини легень у собак і котів зустрічаються доволі рідко – до 2% від загального числа онкологічних захворювань та, в основному, є результатами метастатичної діяльності.

Але це тільки в основному, тому що пухлини легенів у тварин бувають і первинні, які, у свою чергу, поділяються на доброякісні та злоякісні.

  • Отже, метастатичні пухлини, це утворення, які спочатку вразили інші органи і метастазували у легені. Клініка залежить від кількості вогнищ, але прогноз завжди несприятливий – метастази вражають легені, зазвичай, вже на останніх етапах розвитку злоякісних пухлин в організмі.
  • Первинні пухлини, як я вже казав, зустрічаються рідше і, згідно зі статистикою, коти схильні до цієї патології рідше, ніж собаки. Середній вік тварин при цьому досить серйозний – від десяти років, хоча трапляються винятки. Нерідко первинні пухлини легень у тварин діагностуються як випадкова знахідка – це пов’язано з латентним розвитком новоутворення та відсутністю симптомів на початкових стадіях захворювання.

Клінічні симптоми пухлини легень у собак та котів

Клінічна симптоматика при ураженні легень у тварин доволі неспецифічна і на початкових стадіях практично непомітна для власників. Особливо уважні можуть відзначити зниження ваги, поганий апетит, загальну слабкість та утруднене дихання.

Пізніше з’являються більш виразні симптоми – кашель, задишка, кровохаркання, кахексія, підвищення температури та швидка стомлюваність. На цій стадії важливо не списати все на бронхіт чи пневмонію, як це часто трапляється, а провести ретельне обстеження тварини.

Серед ускладнень у моїй практиці найчастіше зустрічаються аспіраційна пневмонія, гіперкальціємія, гіпертрофічна остеопатія.

Діагностика пухлин легень у собак та котів

Під час діагностики новоутворень легень (як, втім, та інших органів), ми ставимо перед собою три основні цілі: виявити пухлину, визначити її поширеність та визначити її характер.

Діагностуються пухлини легень рентгенологічно, також можна визначити рентгенологічно і характер пухлини (первинний або метастатичний) – існує ряд ознак, які дозволяють лікарю, за умови високої кваліфікації, дати оцінку новоутворенню. Говорити детально про ці ознаки я не стану – для звичайного власника вони будуть просто набором дивних і незрозумілих слів, тому пропоную просто подивитися низку рентгензнімків, на яких показані різні види утворень у легенях.

Наступний діагностичний етап полягає у дослідженні пухлинних тканин – біопсії. Біопсія може проводитись кількома методами:

  • Цитологічні методи дозволяють отримати матеріали для досліджень без використання анестезії та не потребують спеціального обладнання. Але, при цьому мають малу інформативність, високий відсоток помилкових результатів при інтерпретації досліджуваного матеріалу (вище 25%).
  • Більш травматичні, а й набагато більш інформативні методи дослідження – голкова біопсія, інцизійна біопсія, ексцизійна біопсія. Використання будь-якої з цих методик дозволяє отримати достатню для досліджень кількість тканин із різних ділянок пухлини. У той же час вони вимагають загального знеболювання, або глибокої седації тварин, пов’язані з рядом ускладнень (кровотеча, набряк, больовий синдром після проведення маніпуляції, дисфагія). Вимагають тривалого часу (3-30 днів) для інтерпретації результатів дослідження.

Торакоскопія. Біопсія легень

Лікування пухлин легень у собак та котів

Незважаючи на те, що існує низка методів, що використовуються для лікування пухлин легень у тварин, основним та найбільш радикальним є хірургічний метод. (Звичайно ж, мова про ті випадки, коли новоутворення є операбельним, що визначає виключно хірург, ґрунтуючись на даних діагностики).

Оперативні втручання можливі і в тих випадках, коли пухлина легень первинного характеру, і в тих, коли – метастатичного. Все залежить від локалізації освіти, характеру та кількості вогнищ (у разі метастатичного).

Операції на легенях складні та об’ємні. Це пов’язано з анатомічними особливостями (поряд серце, потужні кровоносні судини, розгалужена мережа великих нервових стовбурів і закінчень, тощо), які спричиняють технічні складності при виконанні подібних втручань. Не останню роль відіграє і загальний стан пацієнта, оскільки багато втручань мають, прямо скажімо, дуже травматичний характер і тягнуть за собою тривалий і вкрай тяжкий післяопераційний період, під час якого слід звернути увагу на можливість забезпечення адекватного дихання та харчування.

Прогноз завжди обережний та залежить від численних факторів.

Метастатичні пухлини легень. Резекція легені