Післяопераційні свищі у собаки
2 роки тому нашого пацієнта прооперували – кастрація. Проста, як стверджує багато хто, операція, призвела до дуже важких наслідків. Післяопераційні свищі у собаки. Або, як правильніше – нориці.
Через півтора року після операції у Санти з’явився гнійний свищ на бічній поверхні живота. Собаку із цього приводу прооперували. Потім ще раз. Вдруге, за словами власниці, хірург просто розкрив свищ, евакуював звідти гній і сказав, що більше зробити нічого не може – свищ йшов глибоко під м’язовий шар.
Через деякий час Санта потрапила до нас у Фауна-Сервіс. Насамперед ми провели фістулографію – ввели у норицю контрастну речовину і провели рентген-дослідження. Таким чином з’ясували, наскільки глибоким є свищ. А він, маючи деревоподібну форму, поширився дуже глибоко, одна з “гілок” дійшла до нирки, а друга – по передній черевній бічній стінці від остистих відростків хребта доходила до пахвинної області.
Крім фістулографії, ми провели УЗД – при такій великій поразці органи могли постраждати. Мали рацію – ліва нирка була вражена.
Оперативне втручання зайняло 4,5 години – нориця виявилася не просто великою, вона була величезною – у порожнину, заповнену гноєм, заходило дві долоні. Для того, щоб висікти всі свищеві ходи та оболонки, потрібна була гранична уважність та обережність. При таких операціях важливо прибрати свищеві ходи повністю, інакше з високою ймовірністю виникне рецидив.
Крім того, нирка, некоректну роботу якої показало УЗД, виявилась у дуже поганому стані. Гранулематозні зміни, спричинені запальним процесом, призвели до того, що почалося переродження тканин – нирка функціонувала лише наполовину. Довелося видалити орган, що далося теж непросто – гранульома поширилася і на навколишні тканини та зв’язки, які виявилися дуже щільними, майже як хрящі.
Проте впоратися з проблемою вдалося. Але що ж до неї привело?
Нитка. Звичайна операційна нитка, яку використовували під час першої операції – кастрації. І оскільки її не видалили під час першої операції з усунення нориці, процес виникав знову і знову.
Передбачити реакцію організму на присутність стороннього тіла в організмі, яким є нитка, неможливо. На щастя, нориці виникають не часто, але все одно випадок Санти – не поодинокий. У моїй практиці зустрічалися тварини, яким доводилося резеціювати кишківник, сечовий міхур – такі тяжкі наслідки викликало знаходження невинної нитки – лігатури.
Саме тому кілька років тому ми почали використовувати іншу методику – там, де це можливо, замість накладання швів ми використовуємо електрокоагулятор, що дозволяє не залишати в організмі ніяких сторонніх тіл.