Панкреатит у собак та котів
Панкреатит у собак та котів – найбільш поширене захворювання підшлункової залози.
Підшлункова залоза – це залоза зовнішньої та внутрішньої секреції, яка виділяє підшлунковий сік та гормони інсулін та глюкагон. Гормони надходять у кров і регулюють вуглеводний та жировий обмін.
Захворювання підшлункової залози можуть бути незапального характеру (цукровий діабет, ацинарна атрофія) та запального (панкреатити). Крім того, існують новоутворення підшлункової залози (інсулінома, аденокарцинома).
Панкреатит у собак та котів
Панкреатит – група захворювань та синдромів, при яких спостерігається запалення підшлункової залози.
У нормі ферменти підшлункової залози (трипсиноген, хімотрипсиноген, еластоген) активізуються у просвіті 12-палої кишки ентерокіназою.
При запаленні підшлункової залози ферменти, що виділяються залозою, не викидаються в дванадцятипалу кишку, їхня активізація відбувається безпосередньо в тканинах залози, що призводить до панкреатиту. При цьому ферменти можуть потрапляти в кровотік, пошкоджуючи інші органи (печінка, нирки, серце).
Причини, що викликають панкреатит, настільки численні та різноманітні, що лікареві часом досить складно встановити першопричину.
Що може призвести до панкреатиту?
- отруєння будь-якої етіології;
- травми;
- вірусні захворювання;
- інфекційні захворювання;
- грибкові ураження;
- паразитарні захворювання: опісторхоз, трематодоз та ін;
- жовчокам’яна хвороба;
- холангіти, холангіогепатити;
- дисфункція сфінктера Одді;
- ускладнення після операції та ендоскопічні маніпуляції (статистично близько 5%)
Різні види панкреатиту у тварин
Клінічні симптоми панкреатиту у собак та котів
Панкреатит у домашніх тварин може бути в гострій або хронічній формах (вони, у свою чергу, поділяються на типи), але симптоматика в обох випадках досить схожа. Звертаю вашу увагу на те, що клінічні прояви панкреатиту неспецифічні та випливають із патофізіології ураження органів:
- болі у верхніх відділах черевної порожнини, грудопоперековому відділі хребта (симптом собаки, що «молиться»);
- ураження шлунково-кишкового тракту (проявляється блюванням, діареєю);
- відмова від корму та анорексія, як наслідок;
- жовтяниця;
- асцит;
- енцефалопатія (апатія, млявість, пригнічення, судоми, кома);
- порушення гемостазу
У котів симптоматика зазвичай виражена трохи менш яскраво, ніж у собак
Діагностика панкреатиту у собак та котів
Діагностика панкреатиту у тварин є досить складною та вимагає від лікаря максимального розуміння клінічних симптомів, уміння інтерпретувати результати діагностики та, звичайно ж, великих та глибоких знань.
Діагностика панкреатиту ґрунтується на багатьох показниках, основними з яких є:
- клінічні та анамнестичні дані (історія захворювання та огляд);
- гематологічні дослідження;
- додаткові методи досліджень (УЗД, рентгенографія, КТ, або МРТ органів черевної порожнини);
На підставі отриманої інформації лікар має можливість встановити найбільш точний діагноз.
Якщо говорити про ультразвукову діагностику захворювань підшлункової залози, то варто звернути увагу, що це метод досить складний і залежить від багатьох чинників, серед яких і клас обладнання (УЗ-апарату), і правильно проведена підготовка до дослідження, і вміння інтерпретувати отримані результати.
Про ультрасонографію підшлункової залози важливо знати наступне:
- Підшлункова залоза рідко візуалізується навіть при вираженій патології.
- Перед оглядом необхідна підготовка тварини та наповнення шлунка водою для кращої візуалізації.
- Тварину оглядають на спині та на лівому боці. Ідентифікують шлунок, дванадцятипалу кишку. За цими орієнтирами візуалізують підшлункову залозу.
Найбільш достовірним методом діагностики є біопсія (отримання невеликої ділянки патологічно зміненої тканини з наступним гістологічним дослідженням).
Я проводжу це дослідження під візуальним контролем ендоскопічного дослідження черевної порожнини. Такий варіант біопсії дозволяє оглянути всю підшлункову залозу, вибрати ділянку з патологічним утворенням, провести забір матеріалу, проконтролювати та усунути можливі ускладнення (кровотеча, пошкодження поряд розташованих органів і т.д.)
Біопсія підшлункової залози (ендоскопічна візуалізація та біопсія)
Лікування панкреатиту у собак та котів
Для лікування панкреатиту у домашніх тварин проводять комплексну терапію, у важких випадках – хірургічні втручання.
Терапія, якщо говорити загалом, полягає у знеболюванні, проведенні внутрішньовенної інфузії для профілактики зневоднення, використанні гастропротекторів для захисту слизової оболонки шлунка, антибіотикотерапії та переведенні на дієтичне харчування.
Хірургічні втручання на підшлунковій залозі відносяться до найбільш складних як у технічному виконанні, так і в прогностичному варіанті.
Це пов’язано з анатомічними особливостями розташування органу, кровопостачанням, іннервацією і, особливо, з агресивністю її ферментів (навіть невелика травма паренхіми, під час проведення інших операцій, може призвести до панкреонекрозу з усіма наслідками).
Мною розроблено та впроваджено у практику різні варіанти втручань, які протягом багатьох років показали свою ефективність (починаючи від простої блокади антиферментними препаратами, резекції, повного видалення тканин з подальшою трансплантацією та до виконання керованої лапаростоми – вшивання блискавки «зіппер» у черевну стінку). Деякі з них представлені на відео.
Додатковими методами лікувального впливу є:
- антиферментна блокада підшлункової залози (у післяопераційному періоді);
- інтубація кишківника (введення перфорованої трубки в просвіт кишківника для додаткової санації та детоксикації);
- еферентні методи детоксикації (перитонеальний діаліз, гемосорбція, плазмаферез, гемодіаліз)
Ці методи (у кожному конкретному випадку використовуються за показаннями) використовуються для найбільш ефективного виведення токсинів з організму та найшвидшого одужання тварини (до речі, у нашому госпіталі існує окрема структура – відділення детоксикації).