Сечокам’яна хвороба у собак і котів
Сечокам’яна хвороба у собак і котів – захворювання, що характеризується порушенням обмінних процесів в організмі, змінами в нирках і сечових шляхах з утворенням сечових каменів. Сечові камені утворюються як у верхніх шляхах (нирки та сечоводи), так і в нижніх (сечовий міхур, сечівник). Найбільш поширеними є каміння у сечовому міхурі.
Причини сечокам'яної хвороби у собак та котів
Сеча є складним розчином, у якому містяться продукти метаболізму, що виводяться з організму нирками. Будь-які відхилення складу сечі від норми можуть призвести до формування сечокам’яної хвороби.
Існує три основні причини формування каменів в організмі:
- Порушення метаболізму, тобто порушення різних обмінних процесів, що проходять в організмі.
- Інфекції нирок та сечових шляхів. Інфікування сечових шляхів є причиною зміни PH (кислотності) сечі, що призводить до формування каменів різного типу: струвіти, оксалатні камені та ін.
- Сечовий стаз, тобто недостатньо вільне сечовипускання.
Сприятливі фактори уролітіазу:
- Перенасиченість сечі мінералами;
- Наявність осередків кристалізації;
- Підвищене випадання кристалоїдів (ендогенне, кишківникове всмоктування);
- Посилене утворення фосфатів чи уратів внаслідок діяльності бактерій;
- Застій сечі (рідкісне сечовипускання);
- Генетичні аномалії обміну речовин.
Група ризику:
- генетично схильні до захворювання тварини;
- кастровані тварини;
- тварини, які мають надмірну вагу;
- тварини з встановленим діагнозом – сечокам’яна хвороба;
- тварини, які мешкають в ендемічних зонах (погана вода).
Види сечових каменів у собак та котів
- Струвіти (до 60% поширеності) складаються з фосфату амонію-магнію. Ці камені найчастіше супроводжуються інфекцією сечостатевих шляхів, рентгенконтрастні та характерні для самок. Схильні до утворення струвітів такси, біглі, пуделі, скотч-тер’єри, цвергшнауцери.
- Оксалати (до 15% поширеності) складаються з оксалату кальцію, найчастіше зустрічаються у самців. Схильні до утворення оксалатів йорки, шит-цу, цвергшнауцери. Ці камені, як і струвиті, рентгенконтрастні, формуються в кислій сечі. Спричиняє утворенню оксалатів гіперкальціурія (надлишок кальцію в сечі), ожиріння.
- Урати (до 5% поширеності) утворюються із солей сечової кислоти, зустрічаються у літніх (частіше кастрованих) котів, а також у тварин з аномаліями судин (наприклад, при ПКШ). Схильні до утворення уратів йоркширські тер’єри, болонки, ірландські вовкодави, далматини.
- Цистини (до 2% поширеності) – уроліти, пов’язані з цистинурією, викликаною генетично обумовленим порушенням реабсорбції цистину в ниркових канальцях. Далеко не всі тварини з цистинурією схильні до утворення каменів. Найчастіше цистиновий уролітіаз вражає молодих самців таких порід: англійський бульдог, такса, йоркшиський тер’єр, чихуа-хуа.
Крім вищезазначених, зустрічаються фосфати, силікатні та змішані камені. Якщо говорити про котів, то для них найбільш характерно утворення струвітових та оксалатових каменів.
Клінічні симптоми сечокам'яної хвороби у собак та котів
Існує кілька стадій сечокам’яної хвороби у собак та котів і, на жаль, перші можуть пройти зовсім непомітно для власників.
У самій початковій стадії розвитку уролітіазу у тварин спостерігаються незначні зміни у поведінці. Наприклад – кіт часто сідає, але не мочиться, або починає мочитися в недозволеному місці. Багато господарів, вважаючи це за своєрідний бунт, карають вихованця, але насправді тварина часто просто не встигає дійти до лотка, йому боляче.
- Перший ступінь уролітіазу у тварин характеризується: кристалурією (появою в сечі кристаликів солей), атипової рН сечі, при розташуванні каменів у сечоводах – нирковою колікою, циститом.
- Другий ступінь хвороби у тварин проявляється сечовипусканням у «неналежному місці», забарвленням сечі кров’ю; підвищенням частоти та подовженням часу сечовипускання, посиленим вилизуванням геніталій.
- Третій ступінь сечокам’яної хвороби у собак і котів характеризується дизурією (розлад сечовипускання), частим сечовипусканням, кров’ю в сечі, збільшенням сечового міхура, безуспішними спробами помочитися. Відзначається загальна пригніченість.
- Четвертий ступінь уролітіазу у собак і котів – це вже симптоми, що загрожують життю: анурія (відсутність сечовипускання), зневоднення, ацидоз (збільшення кислотності в крові), уремія (судоми, кома, блювання), розрив сечового міхура.
Камені у верхніх відділах сечовивідних шляхів, у разі відсутності обструкції сечоводу, часто тривалий час залишаються безсимптомними. Вони можуть призвести до розвитку хронічної ниркової недостатності.
Діагностика сечокам'яної хвороби у собак та котів
Діагностичні дослідження сечокам’яної хвороби у тварин можуть змінюватись, проте існують п’ять основних пунктів діагностики захворювання:
- Клінічні, біохімічні аналізи та їх трактування;
- Рентгенологічні дослідження: оглядова та екскреторна урографія та подвійне контрастування;
- Ультразвукове сканування;
- Цистоскопія;
- Бактеріологічні дослідження.
Множинні конкременти сечового міхура у собаки
Лікування сечокам'яної хвороби у собак та котів
Існує два методи лікування сечокам’яної хвороби у собак та котів – консервативний та хірургічний.
Загальні принципи консервативного лікування та профілактики уролітіазу:
- Антибактеріальне лікування інфекцій сечовивідних шляхів. Оптимальний варіант – призначення цілеспрямовано діючих антибіотиків, однак такий варіант можливий лише після проведення бакпосіву – вивчення бактеріальної флори та чутливості до антибіотиків.
- збільшення споживання води, постійний доступ до свіжої питної води;
- Зменшення надходження мінеральних речовин із кормом;
- Специфічне лікування (залежно від виду каміння);
- Дієтотерапія.
Деякі хірургічні методи лікування:
- Цистолітотомія;
- Мінівазивна цистолітотомія;
- Перинеальна пластика уретри (тільки у котів);
- Уретростомія.
Хірургічна методика вибирається в залежності від різних факторів: локалізації каменів, їх розміру та кількості. Враховується загальний стан тварини, наявність або відсутність обструкції уретри або сечоводу та ін.
Двома найбільш поширеними методами хірургічного лікування уролітіазу у тварин є цистолітотомія та ендоскопічна цистолітотомія. Пропоную ознайомитись з цими методиками.