Ендоскопічна цистолітотомія у собак

Ендоскопічна цистолітотомія у собак та котів – це неінвазивне втручання з приводу видалення каменів із сечового міхура (детально про сечокам’яну хворобу у собак та котів – тут).

Цистолітотомія – видалення каменів із сечового міхура у тварин. Це один із видів оперативного втручання, що виконуються при уролітіазі. Існує три види даного оперативного втручання:

  • Відкрита цистолітотомія;
  • Ендоскопічна цистолітотомія;
  • Ендоскопічно асистована цистолітотомія;

Відкрита цистолітотомія у тварин – це оперативне втручання, у якому розсікається стінка сечового міхура, витягується камінь чи каміння і сечовий міхур зашивається. Операція виконується при звуженні просвіту уретри, каменях сечового міхура великих розмірів або велику кількість каменів у сечовому міхурі.

Ендоскопічна цистолітотомія у собак – неінвазивне втручання, під час якого камені з сечового міхура видаляються за допомогою введеного в уретру цитоскопа. Проведення ендоскопічної цистолітотомії можливе лише у самок середніх та великих порід з відносно широким каналом уретри та за умови невеликого розміру каменю. Якщо камінь великого розміру (його неможливо вивести через уретру), уроліт дробиться за допомогою введеного в сечовий міхур цистолітотриптора. На жаль, не всі камені можна подрібнити, тому ця методика використовується тільки після ретельної діагностики, під час якої визначається тип уроліту.

Ендоскопічно асистована цистолітотомія проводиться у самців і самок невеликого розміру або у самок, що мають запальні процеси в уретрі. Це малоінвазивне втручання – в сечовий міхур ендоскопічні інструменти вводяться через невеликий прокол в передній черевній стінці і стінці сечового міхура. Конкременти захоплюються інструментами-маніпуляторами та видаляються з сечового міхура. Видалення відбувається під контролем відеокамери.

Ендоскопічна та ендоскопічно асистована цистолітотомія завжди краще відкритого оперативного втручання, оскільки є набагато менш травматичною, але, на жаль, скористатися цими методиками можна не завжди. Наприклад, якщо сечовий міхур заповнений конкрементами, я рекомендую відкритий спосіб. Чому? Тут просто. У разі наявності великої кількості уролітів, ендоскопічно їх витягувати доводиться досить довго, набагато менш небезпечно для тварини (маю на увазі тривалість перебування під наркозом) провести операцію відкритим методом і швидко видалити всі камені одночасно.