Перелом хребта у собак та котів
Перелом хребта у собак та котів – діагноз, який звучить як вирок. Але не такий страшний чорт, як його малюють. Переломи хребта у котів та собак відбуваються, згідно зі статистикою, у 10–11% нещасних випадків і лише у 5% відзначаються тяжкі ушкодження спинного мозку.
Перелом хребта у собаки чи кота – завжди наслідок нещасного випадку – автоаварії, кататравми, бійки, поранення з вогнепальної зброї.
Симптоматика при травмі хребта у собак та котів
Існує кілька типів переломів хребта – компресійний перелом, перелом із вивихом, поперечний перелом. Крім того, наслідком отриманої травми може бути забій хребта, зсув, розрив або розтягнення зв’язок.
Будь-які ушкодження спинного мозку супроводжуються порушеннями чутливості, рухової активності та порушенням сухожильних рефлексів, як у тазових, так і в грудних кінцівках:
- Парез або параліч кінцівок (тазових, грудних або всіх одразу);
- Вимушене лежаче/напівсидяче положення тіла;
- Деформація хребетного стовпа;
- Сильна болючість у сфері хребта;
- Відсутність контролю сечовипускання, випорожнень;
- Зниження чутливості кінцівок чи його відсутність.
На жаль, ці клінічні симптоми говорять про те, що тварина потребує екстреної допомоги. Механічне стискування спинного мозку призводить не тільки до порушення його функцій, але і до некрозу (омертвіння) нервових волокон, що викликає незворотні зміни та несприятливий прогноз (аж до повного паралічу)
Існує градація між неврологічними порушеннями та часом, коли ще можна домогтися відновлення неврологічних функцій. Наприклад, при гострому паралічі кінцівок рахунок йде на години, при парезі (слабкості) – є 2-3 діб.
Дії власника при підозрі на перелом хребта у собаки чи кота
Якщо ви підозрюєте, що ваша тварина отримала перелом хребта або його травму, ваші дії повинні бути чіткими та негайними, інакше пошкодження можуть погіршитися.
Перше, про що потрібно пам’ятати – чим швидше тварина буде доставлена до фахівця, чим швидше буде проведено належну діагностику, тим більше шансів на успіх!
Невідкладна допомога до огляду фахівця полягає у наступних діях:
- укласти тварину в максимально щадне положення (на бік) на тверду поверхню;
- забезпечити максимальну фіксацію тварини – вона повинна якнайменше рухатися, ні в якому разі не вставати і не намагатися ходити;
- за можливості – дати анальгетики (за вагою);
- терміново доставити тварину до ветеринарної клініки.
Правильне транспортування тварини з підозрою на перелом хребта
Діагностика травм хребта у собак та котів
Практично всі пацієнти, які надійшли з підозрою на перелом хребта, мають супутні ушкодження. Частина з них може бути життєзагрозною, тому, при надходженні тварини зі спинальною травмою, лікар повинен дати оцінку загальному стану пацієнта, виявити загрозливі для життя травми та усунути їх. Наступний етап – оцінка неврологічного стану пацієнта. Повне неврологічне обстеження має вирішальне значення визначення локалізації травм спинного мозку, виявлення супутніх неврологічних захворювань і прогнозування результату.
Візуальні та лабораторні методи дослідження, які також застосовують діагностику травм хребта, стандартні: рентгенологічне дослідження, що дозволяє дати загальну оцінку стану хребта та локалізації травми.
У деяких випадках потрібне проведення КТ або МРТ хребта (якщо дозволяє стан пацієнта). Ці види діагностики дозволяють побачити картину загалом, оцінити стан хребетних структур, спинного мозку та навколишніх тканин.
Додаткові методи дослідження захворювань хребта та спинного мозку:
- дослідження ліквору (спинномозкова рідина)
- електроміограма
- електроенцефалограма.
Рентгенологічні дослідження при травмах хребта у тварин:
Лікування перелому хребта у собак та котів
Лікування перелому хребта у собак та котів може бути консервативним у тому випадку, коли відсутні пошкодження кісткових структур, що захищають спинний мозок та за умови відсутності ознак розриву спинного мозку та мієломаляції.
Хірургічне лікування травм хребта у собак та кішок показано у таких випадках:
- Наявність деформації хребетного та/або спинномозкового каналу;
- Наявність кісткових або м’якотканих фрагментів у спинномозковому каналі.;
- Часткова чи повна блокада лікворних шляхів;
- Прогрес дисфункції спинного мозку;
- Нестабільність хребетно-рухового сегмента.
Методів для оперативного лікування травм хребта – безліч. Вибір – за хірургом, який обирає оптимальний варіант залежно від типу травматичних ушкоджень.
Наприклад, для декомпресії спинного мозку проводиться розвантажувальна гемі-або повна ламінектомія. Для стабілізації хребців у сфері травми може проводитися фіксація проксимального та дистального відділів хребта.
Щодо прогнозів – все залежить від типу травми і, що важливо, від своєчасності звернення до ветеринарного госпіталю. Хоча, маю сказати, у моїй практиці чимало клінічних випадків, коли вдавалося поставити “на лапи” пацієнтів із застарілими травмами хребта. Деякі з них описані на цьому сайті.
Один із варіантів оперативного втручання при травмі хребта. Клінічний випадок. Перелом хребта у собаки: