Неврологічні захворювання у тварин
Неврологічні захворювання у тварин зустрічаються доволі часто. Завдяки розвитку ветеринарної медицини, появі нових методів досліджень, можливості ветеринарних лікарів у діагностиці захворювань нервової системи значно розширилися.
Попри це, діагностика неврологічних захворювань у собак і кішок – завдання не найпростіше. Це пов’язано з відсутністю можливості мовного контакту з пацієнтом (тварини не говорять, де і як у них болить), зі складністю інтерпретації клінічних проявів (одні і ті ж симптоми можуть спостерігатися при ураженні різних ділянок нервової системи, починаючи від головного мозку і закінчуючи периферичною нервовою системою, чи розладами обмінних процесів).
Ще одна складність – необхідність застосування численних і часом дорогих методів досліджень, найчастіше – інвазивних (пункція спинного мозку, КТ, МРТ та ін.).
При ураженні різних відділів центральної та периферичної нервової системи виникають різноманітні симптоми, які складаються у певні симптомокомплекси або синдроми. Їхній аналіз дозволяє визначити локалізацію патологічного процесу.
Основні симптомокомплекси при неврологічній патології:
- Синдром порушення свідомості;
- Синдроми ураження головного мозку (кори великих півкуль, підкіркової області, мозочка, стовбура мозку);
- Синдроми ураження спинного мозку (інтрамедулярні, екстрамедулярні);
- Синдроми ураження периферичної нервової системи (окремі нервові стовбури або нерви, плечове, попереково-крижове сплетення).
Основні захворювання нервової системи собак та котів
Основні групи хвороб нервової системи:
- захворювання периферичної нервової системи;
- розлади мозкового кровообігу;
- інфекційні захворювання нервової системи;
- ураження нервової системи при профілактичних щепленнях;
- неоплазії нервової системи;
- вроджені аномалії нервової системи;
- епілепсія;
- травми;
- ураження нервової системи хімічними та фізичними факторами;
- ураження нервової системи при порушеннях обміну речовин та захворюваннях внутрішніх органів;
- захворювання вегетативної нервової системи;
Приналежність конкретної патології до тієї чи іншої групи хвороб можна визначити не завжди. Одне й те захворювання може відноситися до двох або навіть трьох груп одночасно через ряд факторів.
Симптоми неврологічних захворювань у собак та котів
Клінічні прояви неврологічних хвороб, зазвичай, різноманітні.
Основне завдання лікаря – визначити, які симптоми (ураження головного або спинного мозку) превалюють. Після цього призначається додаткова програма діагностики.
Основні симптоми неврологічних захворювань у собак та котів:
- Парез – ослаблення довільних рухів чи параліч (повна втрата довільних рухів);
- Атаксія – порушення узгоджених рухів різних м’язів за умови відсутності м’язової слабкості. Подібне порушення моторики призводить до того, що тварина часом може не потрапляти в миску з їжею, хитатися при ходьбі, спотикатися. У важких випадках тварина втрачає здатність підтримувати позу, при спробі поставити її на лапи – падає;
- Манежні рухи – періодичні рухи по колу внаслідок одностороннього ураження головного мозку;
- Судомні стани – епілептиморфні напади, епілепсія, тетанія, еклампсія, міоклонія, тремор;
- Прогресуюча втрата слуху, зору чи нюху;
- Вимушене положення тіла у просторі (загинання голови убік тощо);
- Втрата свідомості;
- Приступи гострої м’язової слабкості, що періодично виникають;
- Анізокорія – різний розмір зіниць.
За відповідної кваліфікації лікаря та за умови яскраво вираженої клінічної картини наявність неврологічної патології може бути виявлено вже при первинному зовнішньому огляді:
Діагностика неврологічних захворювань у собак та котів
Основними діагностичними дослідженнями неврологічних патологій у домашніх тварин є:
- Клінічний огляд;
- Рентген дослідження (у 2-х проекціях, як мінімум), стресові знімки;
- Мієлографія;
- Дослідження крові та сечі;
- Імунологічні дослідження крові (інфекції!);
- Дослідження ліквору;
- МРТ, чи КТ за показаннями.
Зовсім не обов’язково, що для встановлення правильного діагнозу, лікарю знадобиться весь цей список. Залежно від конкретного випадку фахівець обирає ті чи інші діагностичні дослідження.
Неврологічний прийом також суттєво відрізняється від будь-якого іншого прийому у ветеринарній клініці. Він проводиться за протоколом, що складається з багатьох позицій. Наприклад, під час прийому лікарем оцінюються такі показники, як становище тіла у просторі, ментальний статус, м’язовий тонус, колінний рефлекс та багато іншого.
Рентген дослідження є найпростішими, неінвазивними, маловитратними та достатньо інформативними:
З метою підвищення рівня інформативності наших досліджень ми можемо використовувати: мієлографію, комп’ютерну томографію, магнітно-резонансну томографію. У кожного з цих методів є свої переваги та недоліки, завдання лікаря – вибрати той спосіб діагностики, який найбільш детально проілюструє проблему пацієнта (іноді способів може бути кілька).
Лікування неврологічних патологій у собак і котів настільки ж різноманітне як і самі захворювання, тому загалом говорити ми не будемо. Поговоримо про лікування конкретних захворювань в окремих матеріалах.