Пухлини мозку у собак і котів

Пухлини мозку у собак і котів – досить рідкісна патологія. Особливо рідкісна вона для котів. З розвитком візуальної діагностики патологія діагностується частіше, але переважно вже на пізніх стадіях свого розвитку, що пов’язано з відсутністю симптоматики на ранніх стадіях.

Як такої породної схильності до виникнення пухлини мозку немає, але за науковими даними, до групи ризику входять коллі, боксери, НО, золотисті ретрівери та англійські бульдоги. Про котів такої інформації немає, єдине, що вдалося встановити – самці схильні до утворення менінгітом, ніж самки.

Якщо говорити про вік – найчастіше від пухлин головного мозку страждають дорослі тварини – собаки від семи років, коти – від десяти.

На жаль, причини виникнення пухлин головного мозку у собак та котів досі не з’ясовані, проте розглядаються різні фактори: хімічні, травматичні, генетичні, вірусні та ін.

Класифікація пухлин головного мозку у тварин

Пухлини головного мозку у тварин, як і пухлини будь-яких інших органів, можуть бути злоякісними та доброякісними. Також, класифікація пухлин мозку залежить від морфологічних особливостей, від локалізації та походження новоутворення.

Пухлини головного мозку у домашніх тварин можуть походити з тканин мозку, мозкових оболонок, бути метастазами пухлини іншого органу або проникати в головний мозок із суміжних тканин.

  • У тканинах мозку зароджуються первинні новоутворення. Більшість первинних пухлин походить з нейроглії (гліоми), астроцитів (астроцитоми), олігодендроцитів (олігодендрогліоми) та епендимальних клітин (епендимоми). Також є змішані форми.
  • Вторинні (метастатичні) пухлини головного мозку зустрічаються набагато частіше. Їх виникнення – результат поширення пухлини навколишніх тканин чи метастазів пухлин органів черевної чи грудної порожнин. Крім того, до вторинних пухлин відносять новоутворення, що походять з тканин, що оточують мозок – наприклад, пухлина кістки черепа.

Клінічні ознаки пухлини мозку у собак та котів

Клінічні ознаки пухлини головного мозку, як я вже казав, на ранній стадії розвитку досить непомітні, проте згодом власник може відзначати присутність неврологічної симптоматики, яка, втім, відповідає й іншим захворюванням. Симптоми пухлини головного мозку залежать від стадії розвитку, локалізації та швидкості зростання новоутворення. Також симптоматика обумовлена наростаючим внутрішньочерепним тиском, ефектом маси та набряком мозку.

Деякі клінічні ознаки пухлини головного мозку у тварин:

  • Різка зміна поведінки у собаки або кота (прояв агресії, яка раніше не була властива);
  • Дезорієнтація у просторі;
  • Загальна слабкість та сенсорне порушення;
  • Повна або часткова втрата зору або нюху;
  • Порушення роботи вестибулярного апарату;
  • Судоми та ін.

Діагностика пухлин мозку у собак і котів

  • Діагностика пухлин головного мозку у тварин складається з цілого ряду загальних та специфічних досліджень:
  • Неврологічний огляд;
  • Гематологічне та біохімічне дослідження крові для виключення супутніх захворювань та виявлення/виключення екстракраніальних причин;
  • УЗД черевної порожнини, рентгенографія – для виключення/виявлення первинної пухлини;
  • МРТ для встановлення локалізації, розміру, форми новоутворення. За допомогою МРТ можна встановити тип пухлини (скоріше припустити, що за тип)
  • Дослідження ліквору

Перед встановленням правильного діагнозу, ветеринарному лікарю також важливо виключити інфекційні захворювання, а також тромбогеморагічні захворювання головного мозку.

Лікування пухлин головного мозку у собак та котів

Найбільш ефективне лікування пухлин головного мозку у домашніх тварин – оперативне втручання у поєднанні з хіміотерапією, а якщо говорити про тактику оперативного втручання, то вона залежить від розміру та локалізації новоутворення. Нейрохірургічні втручання на головному мозку – найскладніше завдання, з яким будь-коли стикалися хірурги. Незважаючи на те, що сучасні технології, які використовуються лікарями, значно підвищили ефективність та безпеку оперативних втручань, ризики все одно досить високі. Як би страшно не звучали прогнози та опис захворювання, у багатьох випадках шанси на одужання досить значні.

Оперативне втручання щодо видалення пухлини мозку у собаки