Пухлини стравоходу у собак і котів
Пухлини стравоходу у собак і котів – явище досить рідкісне (якщо говорити про відсоткове співвідношення, то новоутворення стравоходу становлять у середньому 0,5% всіх пухлин собак та котів). Пухлини стравоходу можуть бути первинними та вторинними – їх ще називають метастатичними, також вони бувають доброякісними та злоякісними.
Серед доброякісних пухлин стравоходу найчастіше зустрічаються папіломи, лейоміоми, гемангіоми, плазмоцитоми.
Щодо злоякісних утвореннь, то найчастіше зустрічаються лімфосаркоми, фібросаркоми, плоскоклітинний рак.
Яким би не було це утворення, розвиваючись, воно призводить до закупорки просвіту стравоходу, а проростаючи у стінку стравоходу – знижує його моторну функцію. На тлі пухлини стравоходу може розвинутись езофагіт, а регургітація на тлі повної або часткової непрохідності стравоходу може призвести до розвитку аспіраційної пневмонії.
Клінічні симптоми пухлини стравоходу у собак та котів
На жаль, розвиток пухлин стравоходу може проходити практично безсимптомно, особливо якщо ми говоримо про первинні стадії.
Тим не менш, уважний власник може відзначити різні порушення як під час їжі, так і після неї: дисфагія, кашель, блювання неперетравленим кормом. Зниження ваги (від незначної втрати до анорексії) також характерне для тварин, які страждають від новоутворення стравоходу.
Діагностика пухлини стравоходу у собак та котів
Діагностика пухлин стравоходу у тварин полягає у проведенні рентгенографії та езофагоскопії з подальшою біопсією тканин органу.
Рентгенологічно пухлину стравоходу можна виявити не завжди, але на знімках уважний рентгенолог виявить ряд ознак, що говорять про наявність новоутворення, серед них – розширення стравоходу в області пухлини та зміщення трахеї. Використовуючи контраст, можна виявити дефекти слизової оболонки та звуження стравохідного просвіту.
Езофагоскопія при підозрі на наявність новоутворення в стравоході, метод раціональніший, тому що при ендоскопічному обстеженні стравоходу візуалізувати новоутворення можна однозначно і чітко. Крім цього, під час обстеження за потреби береться матеріал для біопсії. Саме результати гістології дозволяють остаточно встановити діагноз і, відповідно, вибрати правильну тактику лікування пухлини стравоходу у собаки чи кішки.
Пухлина (лейоміома) стравоходу у собаки
Лікування пухлини стравоходу у собак та котів
Лікування пухлин стравоходу у тварин залежить від стадії розвитку та виду новоутворення. Лікування може бути паліативним, тобто спрямоване на підтримку якомога якіснішого життя пацієнту (наскільки це можливо) і радикальним. Прикладом паліативного лікування пухлини стравоходу може бути гастростома (створення штучного отвору, який з’єднує передню черевну стінку зі шлунком), а радикальне лікування пухлини стравоходу полягає в резекції стравоходу з можливою пластикою дефекту стеблом шлунка або петлею тонкої кишки.
Подальший прогноз також залежить від виду пухлини – доброякісні утворення, за умови їхнього повного висічення, дозволяють розраховувати на сприятливий прогноз. Злоякісні новоутворення стравоходу – на жаль, ні.
Пухлина грудного відділу стравоходу у кота. Резекція стравоходу