Сторонні тіла стравоходу у собак та котів

Про сторонні тіла стравоходу у собак та котів знають усі, але чому ж ця проблема зустрічається так часто? Випадково, навмисно, від жадібності, але тварини часто ковтають всякі неїстівні речі – кістки, іграшки, каміння, які не менш часто застрягають саме у стравоході. Чому у стравоході?

Річ у тому, що стравохід має чотири фізіологічні звуження: глотка, місце переходу шийного відділу в грудний, основання серця (тут проходить дуга аорти) і кардіальний відділ стравоходу (вхід у шлунок). Саме ці місця є найчастішою локалізацією сторонніх тіл у стравоході.

До речі, звертаю вашу увагу, що поїдання неїстівних речей не завжди говорить про шкідність вашого вихованця. Іноді причиною є захворювання шлунка – гастрити, виразкова хвороба і т.д. Поїдання обумовлено больовими відчуттями, які відчувають тварини, але сказати про це нам не можуть і намагаються самостійно вирішити проблему.

Сторонні тіла стравоходу, симптоми

Свідчення того, що у собаки чи кота у стравоході застрягло стороннє тіло, досить яскраво виражені: кашель, задишка, підвищена слинотеча, блювання та позиви на блювання, відхаркування, загальний неспокій.

Крім того, досить часто стороннє тіло потрапляє в стравохід прямо на очах у здивованих власників. Цей процес може супроводжуватися безневинним поглядом та поспішним відступом назад. Подальші дії власників мають залежати від типу стороннього тіла.

  • Якщо це щось невелике (стосовно розміру тварини) – шматок іграшки, пробка, монета – потрібно спостерігати за твариною та її загальним станом, цілком може вийти нормальним шляхом (спостерігати не більше двох днів!)
  • Якщо розміри проковтнутого вражають або сам предмет є небезпечним (голка), чекати симптомів не потрібно. Потрібно їхати до ветеринарної клініки.

Якщо ви почекали пару днів, але стороннє тіло не вийшло природним шляхом – потрібно звернутися до ветеринарної клініки, тривале перебування стороннього тіла в шлунково-кишковому тракті може спровокувати ряд захворювань.

Діагностика сторонніх тіл стравоходу у собак та котів

Як і у випадку з іншими патологіями стравоходу, діагностика сторонніх тіл стравоходу у тварин проводиться двома методами:

  • Рентгенодіагностика. Має свої нюанси. Незважаючи на те, що рентгендослідження переважно проводяться без наркозу і це великий “плюс”, є і “мінус” – на знімках деякі типи сторонніх предметів можна не побачити. Що це за типи? Так звані рентгенонегативні, тобто м’якоткані. Плівка, повстяна іграшка, презерватив, шкарпетка або частина шкарпетки цілком можуть вислизнути навіть від досвідчених очей рентгенолога. У такому разі при підозрі на стороннє тіло м’якої інтенсивності необхідно проводити рентгеноконтрастне дослідження травного каналу.
  • Езофагоскопія. Під час ендоскопічного дослідження стравоходу важко щось не помітити. Дослідження дуже інформативне. Додаткові переваги езофагоскопії у собак та котів – можливість витягти стороннє тіло зі стравоходу в процесі діагностики (також ендоскопічно) та можливість побачити пошкодження, спричинені знаходженням стороннього предмета в організмі (виразки, пролежні). Однак, на відміну від рентгенологічного обстеження, езофагоскопія у тварин проводиться виключно під наркозом, а отже, потребує додаткового обстеження (кров, серце).

Видалення сторонніх тіл із стравоходу собак та котів

Як я вже говорив вище, часом не доводиться проводити видалення сторонніх тіл – вони виходять самі природним шляхом. Проте, дуже часто виникає така ситуація: власники, сподіваючись, що вийде “само”, чекають надто довго. У підсумку – серйозні проблеми з травним трактом: ерозивно-виразковий езофагіт, гастрит, пролежні, некрози стінок стравоходу, перфорація слизової оболонки та ін.

Як з’ясувати, чи варто оперувати? За допомогою діагностики. Зверніться до лікаря, як тільки стало зрозуміло, що тварина проковтнула сторонній предмет. За підсумками діагностики буде ясно, чи необхідно оперувати та яким способом проводити видалення стороннього тіла, якщо в цьому є необхідність. (Ви можете почекати кілька днів, поки воно не вийде самостійно. Але тільки кілька днів, не більше).

Існує кілька методик видалення стороннього тіла зі стравоходу. Вибір того чи іншого методу залежить від оснащеності клініки, досвіду фахівців та типу стороннього тіла:

  • видалення стороннього тіла за допомогою затискача;
  • просування стороннього тіла у шлунок;
  • вилучення стороннього тіла з кардіального відділу стравоходу шляхом гастротомії;
  • вилучення стороннього тіла шляхом торакотомії та езофаготомії;
  • ендоскопічне видалення стороннього тіла з стравоходу.

Найбільш безпечний та нетравматичний спосіб видалення стороннього тіла у тварин – ендоскопічний. Обладнання, яким працює хірург, вводиться в стравохід через ротову порожнину, не завдаючи додаткової травматизації тканин. Крім того, використовуючи ендоскопічну методику, хірург може побачити стан стінок стравоходу, шлунка і дати йому оцінку.

На жаль, не завжди можна витягти стороннє тіло з стравоходу тварини ендоскопічно. Це залежить від розмірів та структури стороннього тіла. Гладкий м’ячик, покритий слизом або брошка, яка щільно застрягла у стравоході – у таких випадках ендоскопічне оперативне втручання переходить у відкрите.

Як відбувається вилучення стороннього тіла ендоскопічно? Пропонуємо ознайомитись: