Дивертикул стравоходу у собак і котів

Дивертикул стравоходу у собак і котів – це своєрідна кишеня у стінці органу, в якому накопичується їжа. З просвітом стравоходу ця «кишеня» з’єднується через більш менш широку шийку.

Дивертикул стравоходу може бути як уродженим, так і набутим, також розрізняють два типи дивертикулу стравоходу у тварин – пульсійний та тракційний.

Уроджений дивертикул стравоходу спостерігається набагато рідше, ніж набутий. Він виникає внаслідок аномалії розвитку з локальним порушенням міцності стінки стравоходу. Вроджений дивертикул найчастіше знаходиться у дистальному відділі стравоходу (ближче до шлунка).

Набуті дивертикули стравоходу є наслідком травми, збільшення тиску всередині просвіту стравоходу. Для набутої форми характерний пульсійний тип дивертикула, який може розвиватися на будь-якій ділянці органу безпосередньо перед ділянкою ураження стравоходу. Пульсійний тип дивертикула розвивається не тільки через травму, але і внаслідок різних патологічних станів стравоходу – езофагіт, стриктура (стеноз) стравоходу, стороннє тіло стравоходу, аномалії судинного кільця та ін.

Найбільш рідкісний тип дивертикулу стравоходу у собак та котів – тракційний. Виникає через спайковий процес між зовнішньою стінкою стравоходу та сусідніми органами. Може бути наслідком запальних процесів у бронхах, трахеї, лімфатичних вузлах та інших тканинах, що оточують стравохід.

Симптоми дивертикулу стравоходу у собак і котів

Симптоми наявності дивертикулу стравоходу у собак і котів можуть бути різноманітними, тому що залежать від ступеня розвитку патології (дивертикули невеликого розміру можуть не давати ніякої симптоматики).

При наявності дивертикулу стравоходу у тварин відзначається порушення травлення –  відрижка, регургітація, болючість при ковтанні. Також може бути втрата ваги та болючість при пальпації грудної області.

При перфорації дивертикулу стравоходу розвиваються ускладнення: медіастеніт, плеврит з відповідною симптоматикою (диспноє, дисфагія, больовий синдром, тяжкий запальний процес і т.д.)

Діагностика дивертикулу стравохода у собак і котів

Для діагностики дивертикулу стравоходу у собак та котів використовують рентгенографію та ендоскопію. Але, як показує практика, рентгенологічні дослідження при дивертикулі стравоходу найчастіше малоінформативні та не відображають повну картину патологічних змін у стравоході.

Ендоскопічне дослідження в свою чергу дозволяє ідентифікувати не тільки вхідний отвір, але і сам дивертикул, а також побачити всі наявні ускладнення і патології стравоходу.

Іноді ці два методи використовують у тандемі – за допомогою рентгенографії ставлять діагноз, за допомогою ендоскопічного дослідження його підтверджують та визначають ступінь ураження стравоходу.

Лікування дивертикулу стравохода у собак і котів

Лікування дивертикулу стравоходу у тварин може бути консервативним та хірургічним, проте консервативне лікування можливе лише за умови його невеликого розміру (початкової стадії).

У випадку, якщо дивертикул вже супроводжується клінічними проявами, а значить він досить великий, проводиться його видалення. Операція з приводу видалення дивертикулу стравоходу складна і прогноз залежить від ступеня розвитку патології, професіоналізму хірурга, а також не меншою мірою – від ускладнень.

У будь-якому випадку, найважливішим етапом лікування дивертикулу стравоходу у тварин є виявлення та усунення причин, що призвели до розвитку даної патології.