Аномалія розвитку дуги аорти у собак і котів

Аномалія розвитку дуги аорти у собак і котів (скорочено АРДА) або персистуюча дуга аорти – вроджене захворювання, при якому під час внутрішньоутробного розвитку плода відбувається не нормальне анатомічне співвідношення розташування кровоносних судин та стравоходу. В результаті судини пережимають просвіт стравоходу, викликаючи відповідну клінічну картину та зміни з боку організму.

Звучить трохи заплутано, тому, мабуть, простіше показати:

Аномалия развития дуги аорты

Як бачите, аорта, через вроджене відхилення розвитку зачатка дуги аорти, перетискає стравохід. Наслідок цих не надто дружніх “обіймів” є стеноз стравоходу та накопичення їжі у прекардіальній його частині.

Симптоми аномалії розвитку дуги аорти у собак і котів

Клінічні ознаки АРДА у собак і котів з’являються, як правило, у перші місяці життя, але зустрічається і пізніший прояв захворювання (до року).

Хворих тварин легко відрізнити від здорових – у них спостерігається відставання у розвитку, нижча маса тіла.

Клінічно, прояви АРДА у тварин подібні до інших патологій стравоходу і виражаються у відмові від їжі, дисфагії, блювоті піною або кормовими масами.

Німецька вівчарка, 1 рік (третій день після операції з приводу АРДА)

Діагностика аномалії розвитку дуги аорти у тварин

Діагностують аномалію розвитку дуги аорти на підставі анамнезу, даних рентгенологічних досліджень, які виконуються у двох проекціях. За потреби діагноз підтверджується ендоскопічно. Я завжди віддаю перевагу ендоскопічному методу діагностики, тому що саме під час цього обстеження можна побачити картину загалом.

Як приклад, наводимо різницю між даними рентгенологічного та ендоскопічного обстеження тварини з АРДА.

АРДА у цуценя (знімок у вертикальному бічному положенні з барієм). Розширений стравохід деформує трахею

Ендоскопічне обстеження при аномалії розвитку дуги аорти (АРДА):

Лікування аномалії розвитку дуги аорти

Лікування АРДА у тварин винятково оперативне. Полягає втручання у розсіченні аномальної судини та розширенні просвіту стравоходу. Виконується відкритим способом.

Технічно операція з усунення аномалії розвитку дуги аорти досить складна, але в нашому госпіталі проведено чимало таких втручань із відмінним клінічним результатом.

Головне – вчасне обстеження, яке залежить від уважного ставлення власників до своїх вихованців.