Ендоскопічне видалення кістки у собаки зі стравоходу

Давати чи не давати собаці кістки – питання спірне. Правильна відповідь залежить від безлічі вступних: розмір кісток, наявність обробки (сирі, варені/смажені), тип кісток, тип харчування собаки та багато іншого. Існує чимало прихильників натурального харчування, які сміливо дають собакам кістки та ніколи нічого страшного не відбувається. Але, як відомо і на старуху буває проруха і наш пацієнт тому підтвердження.

Трирічний бультер’єр гриз кістки завжди. Обережно, під наглядом та в міру. Але цього разу пес вирішив кістку не просто обгризти, а проковтнути. Власники особливо не стривожилися, оскільки кістка була сирою та відносно м’якою – має перетравитись. Проте все пішло не так і собака почав блювати. Не сильно, не часто, але в порції вечірньої блювоти були вкраплення крові і собаку повезли до клініки.

На рентгенологічних знімках була виявлена кістка, що одним кінцем застрягла в стравоході. Кістка була довгою (близько 20 см) і досить тонкою – бараняче реберце.

Ендоскопічне видалення кістки у собаки зі стравоходу – ідеальний варіант, але ми могли зіткнутися зі складнощами, адже тонку і слизьку (покриту слизом) кістку витягти ендоскопічно не просто. По-перше, можна травмувати стравохід, витягаючи стороннє тіло, а по-друге, не завжди вдається захопити кістку з першої та, навіть, з другої спроби. У такому разі, щоб не збільшувати час перебування собаки під наркозом, ми пропонуємо відкриту операцію. Власники погодилися з таким підходом та пацієнта поклали на операційний стіл.

Попри побоювання, вдалося зачепити кістку з першої спроби і досить швидко витягти її з собаки. Після видалення стороннього тіла з стравоходу, орган був ретельно оглянутий на предмет ушкоджень, але кістка не завдала великої шкоди пацієнтові – все, що було потрібно, це кілька днів дієтичного харчування.

Ендоскопічне видалення кістки зі шлунка та стравоходу – неінвазивний варіант втручання, який не тягне за собою всіх “радощів” післяопераційного періоду. Тим не менш, існують варіанти, коли провести видалення кістки ендоскопічно неможливо. Метод, яким можна провести видалення стороннього тіла, визначає хірург після огляду пацієнта.